Tel Aviv 1968
Swimming

If a link appears in the column "Details", click on "HTML" or "PDF" to obtain the whole course of this event.

Event Gold Silver Bronze Details
Men's 25 m Freestyle class 1 complete France
Sparsa
USA
Crase
Great Britain
West, A.
Men's 25 m Freestyle class 1 incomplete France
Jeannin, Daniel
FR of Germany
Emmel, Manfred
Southern Rhodesia
Holland, David
Men's 25 m Freestyle class 2 complete Argentina
Aresca, H.
Great Britain
Ellis, D.
USA
Vincent
Men's 25 m Freestyle class 2 incomplete Great Britain
Britton
South Africa
Nel
France
Sugny
Men's 50 m Freestyle class 3 complete USA
Chrysler
Great Britain
Thornton, W.
Austria
Safer
Men's 50 m Freestyle class 3 incomplete Norway
Gunnerup, Harald
Austria
Igel
Canada
Schuster
Men's 50 m Freestyle class 4 complete USA
Foust
South Africa
Lewis
Japan
Arimura
Men's 50 m Freestyle class 4 incomplete Japan
Koyachi
USA
Pollock
Israel
Keftelovitch
Men's 50 m Freestyle class 5 (cauda equina) Italy
Marson, Roberto
Argentina
Carranza
Sweden
Soderberg
Men's 50 m Freestyle special class Netherlands
Makkes
France
Cestier
Netherlands
Starre
Men's 100 m Freestyle open USA
Branum
Great Britain
Watts
Switzerland
de Anta, Eduard
Men's 25 m Backstroke class 1 complete France
Sparsa
Great Britain
West, A.
USA
Dunn
Men's 25 m Backstroke class 1 incomplete France
Jeannin, Daniel
FR of Germany
Emmel, Manfred
Southern Rhodesia
Griffiths, Glynn
Men's 25 m Backstroke class 2 complete Great Britain
Ellis, D.
USA
Vincent
Australia
Ponta, Frank
Men's 25 m Backstroke class 2 incomplete South Africa
Nel
France
Sugny
Great Britain
Britton
Men's 50 m Backstroke class 3 complete USA
Chrysler
Norway
Hansen
Great Britain
Thornton, W.
Men's 50 m Backstroke class 3 incomplete Norway
Jacobson
Southern Rhodesia
Goldhawk, Peter
USA
Fiorello
Men's 50 m Backstroke class 4 complete Southern Rhodesia
Manson-Bishop, Leslie
Great Britain
Dickinson, B.
FR of Germany
Gerhard, Harald
Men's 50 m Backstroke class 4 incomplete Israel
Levy, Moshe
Southern Rhodesia
Scott, Andrew James
Great Britain
Kinsella
Men's 50 m Backstroke class 5 (cauda equina) Italy
Marson, Roberto
Switzerland
Boulens, Bernard
Sweden
Olfson
Men's 50 m Backstroke special class Netherlands
Makkes
USA
Branum
France
Cestier
Men's 25 m Breaststroke class 1 complete USA
Crase
France
Sparsa
Austria
Sailer, Walter
Men's 25 m Breaststroke class 1 incomplete FR of Germany
Emmel, Manfred
Southern Rhodesia
Griffiths, Glynn
France
Jeannin, Daniel
Men's 25 m Breaststroke class 2 complete Great Britain
Ellis, D.
Italy
Deiana, Francesco
USA
Vincent
Men's 25 m Breaststroke class 2 incomplete FR of Germany
Hertle, Walter
Great Britain
Britton
South Africa
Nel
Men's 50 m Breaststroke class 3 complete Great Britain
Thornton, W.
Australia
Simmons
FR of Germany
Brinkmann, Willi
Men's 50 m Breaststroke class 3 incomplete Norway
Gunnerup, Harald
Australia
Watts
Austria
Igel
Men's 50 m Breaststroke class 4 complete Southern Rhodesia
Manson-Bishop, Leslie
FR of Germany
Gerhard, Harald
South Africa
Lewis
Men's 50 m Breaststroke class 4 incomplete Southern Rhodesia
Scott, Andrew James
Israel
Ben-Arie
Sweden
Eden, M.
Men's 50 m Breaststroke class 5 (cauda equina) Italy
Marson, Roberto
Sweden
Soderberg
Argentina
Carranza
Men's 50 m Breaststroke special class USA
Owen, Ed
Spain
Carol
Israel
Rubin, Arieh
Men's 100 m Breaststroke open USA
Owen, Ed
Israel
Rubin, Arieh
Spain
Carol
Men's 3x25 m Individual Medley open France
Sestier
Israel
Rubin, Arieh
USA
Branum
Men's 3x50 m Medley Relay open Netherlands
<unknown>
Israel
<unknown>
USA
<unknown>
Women's 25 m Freestyle class 1 complete USA
Moore
USA
Gorman

- - -

Women's 25 m Freestyle class 1 incomplete Southern Rhodesia
Coppard, Sandra

- - -

- - -

Women's 25 m Freestyle class 2 complete Australia
Dodd, Lorraine
USA
Cornett
FR of Germany
Lamsbach, Ruth
Women's 25 m Freestyle class 2 incomplete Canada
Binns
USA
Moore
Southern Rhodesia
Tomlinson, Virginia
Women's 50 m Freestyle class 3 complete Great Britain
Forder, V.
Spain
Riu
FR of Germany
Lange, Elke
Women's 50 m Freestyle class 3 incomplete FR of Germany
Floer, Marga
Southern Rhodesia
Thompson, Jacqueline
France
Cardon
Women's 50 m Freestyle class 4 complete USA
Ailes
New Zealand
Rimmer, Eve M.

- - -

Women's 50 m Freestyle class 4 incomplete Australia
Edmondson, K.
Jamaica
Meikle
Netherlands
Verschoor
Women's 50 m Freestyle class 5 (cauda equina) France
Jardine
Australia
Hilton, Daphne
Great Britain
Bellamy
Women's 50 m Freestyle special class Netherlands
van der Benden
Israel
Shalom
Argentina
Cochetti, S.
Women's 100 m Freestyle open Australia
Edmondson, K.
France
Jardine
Great Britain
Gibbs, M.
Women's 25 m Backstroke class 1 complete Netherlands
Noordam
USA
Gorman
Switzerland
Troxler-Kung, Caroline
Women's 25 m Backstroke class 1 incomplete Great Britain
Ingrams
Ireland
White
Ireland
Gallagher, Rosaleen
Women's 25 m Backstroke class 2 complete Australia
Dodd, Lorraine
USA
Soulek
Great Britain
Jones, S.
Women's 25 m Backstroke class 2 incomplete Great Britain
Buck, Gwen
Australia
Lamb
FR of Germany
Schweiger, Margit
Women's 50 m Backstroke class 3 complete Great Britain
Forder, V.
Austria
Driessler, I.
FR of Germany
Lange, Elke
Women's 50 m Backstroke class 3 incomplete Great Britain
Hill, David
Canada
McPherson
Southern Rhodesia
Thompson, Jacqueline
Women's 50 m Backstroke class 4 complete USA
Kaminski
Canada
Miller
Austria
Fischer
Women's 50 m Backstroke class 4 incomplete Netherlands
Verschoor
Australia
Edmondson, K.
Norway
Reklev
Women's 50 m Backstroke class 5 (cauda equina) Great Britain
Bellamy
Southern Rhodesia
Davis, Avril
USA
Stratman
Women's 50 m Backstroke special class Netherlands
Minholtz
Netherlands
van der Benden
Israel
Mezin
Women's 25 m Breaststroke class 1 complete USA
Gorman
USA
Moore
Israel
Angel
Women's 25 m Breaststroke class 1 incomplete Southern Rhodesia
Coppard, Sandra

- - -

- - -

Women's 25 m Breaststroke class 2 complete Australia
Dodd, Lorraine
FR of Germany
Lamsbach, Ruth
USA
Cornett
Women's 25 m Breaststroke class 2 incomplete FR of Germany
Schweiger, Margit
Southern Rhodesia
Tomlinson, Virginia
Netherlands
van Driel
Women's 50 m Breaststroke class 3 complete Great Britain
Forder, V.
Spain
Riu
Austria
Kuhnel, R.
Women's 50 m Breaststroke class 3 incomplete FR of Germany
Floer, Marga
Netherlands
Graveland
Canada
McPherson
Women's 50 m Breaststroke class 4 complete USA
Ailes
Austria
Fischer
Austria
Vetschera
Women's 50 m Breaststroke class 4 incomplete Jamaica
Meikle
Sweden
Tufuesson, M.
Israel
Goldstein, Ora
Women's 50 m Breaststroke class 5 (cauda equina) Great Britain
Bellamy
Belgium
Lampo

- - -

Women's 50 m Breaststroke special class Netherlands
van der Benden
Israel
Halfon
Netherlands
Minholtz
Women's 100 m Breaststroke open Israel
Goldstein, Ora
Great Britain
Bryant, Carol
Canada
McPherson
Women's 3x25 m Individual Medley open Great Britain
Gibbs, M.
Israel
Mezin
Sweden
Tufuesson, M.
Women's 3x50 m Medley Relay open Netherlands
<unknown>
Israel
<unknown>
Great Britain
<unknown>