Sydney 2000
Cycling

If a link appears in the column "Details", click on "HTML" or "PDF" to obtain the whole course of this event.

Event Gold Silver Bronze Details
Men's (Road) Tandem open Spain
Diaz, Manuel
de la Cruz, Oscar
Netherlands
Mulder, Jan
Schoots, Pascal
Spain
Suarez, Francisco
Curieses, Jose
Women's (Road) Tandem open Australia
Lepore, Lyn
Nixon, Lynette
Germany
Fuchs, Michaela
Fuenfgeld, Eva
Norway
Noettingnes, Cathrine
Bruun, Marianne
Mixed (Road) Tandem open Belarus
Fiadotava, Iryna
Danilik, Aliaksandr
Canada
Cournoyer, Julie
Cloutier, Alexandre
Italy
Valente, Silvana
Di Somma, Fabrizio
Mixed (Road) Bicycle Road Race LC1 USA
Neal, Thomas
Australia
O'Neill, Paul
France
Mercier, David
Mixed (Road) Bicycle Road Race LC2 Australia
Polson, Daniel
Czech Republic
Jezek, Jiri
France
Bichon, Sebastien
Mixed (Road) Bicycle Road Race LC3 France
Champenois, Bernard
France
Thirionet, Laurent
Spain
Blanco, Jose Andres
Mixed (Road) Tricycle 1.9 km Time Trial CP Div 2 Czech Republic
Musil, Roman
USA
Flacks, Stuart
Australia
le Flohic, Mark
Mixed (Road) Tricycle 5.4 km Time Trial CP Div 2 Australia
le Flohic, Mark
USA
Flacks, Stuart
Czech Republic
Musil, Roman
Mixed (Road) Bicycle Time Trial CP Div 3 South Korea
Jin, Yong Sik
Canada
Quevillon, Jean
South Africa
Louw, Marius
Mixed (Road) Bicycle Time Trial CP Div 4 Australia
Scott, Christopher
Germany
Lungershausen, Klaus
Australia
Homann, Peter
Mixed (Road) Bicycle Road Race CP Div 3 USA
Nicholson, Daniel
Great Britain
Evans, Thomas
South Korea
Jin, Yong Sik
Mixed (Road) Bicycle Road Race CP Div 4 Australia
Homann, Peter
Germany
Lungershausen, Klaus
Australia
Scott, Christopher
Men's (Track) Sprint Tandem open Australia
Clohessy, Paul
Harry, Darren
Japan
Yoshihara, Shigeo
Mizusawa, Koichi
Slovakia
Szojka, Jan
Petrovic, Juraj
Men's (Track) 1 km Time Trial Tandem open Japan
Yoshihara, Shigeo
Mizusawa, Koichi
Great Britain
Allen, Robert
Slater, Andrew
Australia
Clohessy, Paul
Hollands, Eddie
Men's (Track) Individual Pursuit Tandem open Netherlands
Mulder, Jan
Straathof, Jeron
Spain
Gandia, Abelardo
Munoz, Jose
Spain
Venge, Christian
Domingo, Jordi
Women's (Track) 1 km Time Trial Tandem open Australia
Parker, Sarnya
Modra, Tania
Australia
Lepore, Lyn
Nixon, Lynette
Norway
Noettingnes, Cathrine
Bruun, Marianne
Women's (Track) Individual Pursuit Tandem open Australia
Parker, Sarnya
Modra, Tania
Norway
Noettingnes, Cathrine
Bruun, Marianne
Australia
Lepore, Lyn
Nixon, Lynette
Mixed (Track) Sprint Tandem open Germany
Fuchs, Michaela
Ratzke, Jan
USA
Fernandes, Pamela
Whaley, Alphonso
Italy
Costa, Claudio
Bortolotto, Serenella
Mixed (Track) 1 km Time Trial Tandem open USA
Fernandes, Pamela
Whaley, Alphonso
Germany
Fuchs, Michaela
Ratzke, Jan
Italy
Valente, Silvana
Di Somma, Fabrizio
Mixed (Track) Individual Pursuit Tandem open Belarus
Fiadotava, Iryna
Danilik, Aliaksandr
Italy
Valente, Silvana
Di Somma, Fabrizio
Canada
Cournoyer, Julie
Cloutier, Alexandre
Mixed (Track) Team Olympic Sprint LC1-3 Australia
Gray, Matthew
Lake, Paul
Ball, Greg
France
Trujillo, Francis
Ceria, Patrick
Champenois, Bernard
USA
Whitford, Robert
Selinger, Dory
Cobb, Bradley
Mixed (Track) 1 km Time Trial LC1 Australia
Gray, Matthew
Austria
Eibeck, Wolfgang
Australia
O'Neill, Paul
Mixed (Track) 1 km Time Trial LC2 Czech Republic
Jezek, Jiri
USA
Selinger, Dory
Australia
Lake, Paul
Mixed (Track) 1 km Time Trial LC3 Slovakia
Kaufman, Radovan
New Zealand
Inglis, Mark
Switzerland
Schwarzenbach, Beat
Mixed (Track) Individual Pursuit LC1 Italy
Vignati, Pierangelo
Austria
Eibeck, Wolfgang
Australia
O'Neill, Paul
Mixed (Track) Individual Pursuit LC2 Czech Republic
Jezek, Jiri
Australia
Lake, Paul
USA
Selinger, Dory
Mixed (Track) Individual Pursuit LC3 Switzerland
Schwarzenbach, Beat
Spain
Blanco, Jose Andres
Czech Republic
Stark, Michal