Barcelona 1992
Athletics

If a link appears in the column "Details", click on "HTML" or "PDF" to obtain the whole course of this event.

Event Gold Silver Bronze Details
Men's 100 m B1 Unified Team
Sevastianov, Sergei
Spain
Requena, Julio

- - -

Spain
Rodriguez, Jose Manuel
Men's 100 m B2 Spain
Paz, Marcelino
Cuba
Turro, Omar
Poland
Pych, Miroslaw
Men's 100 m B3 Italy
Manganaro, Aldo
Germany
Mehlmann, Uwe
Cuba
Cepeda, Enrique
Men's 100 m C3-4 USA
Larson, David
USA
Davis, Ross
Canada
Zuppanic, Joe
Men's 100 m C5 USA
Banks, Larry
Great Britain
Hughes, Paul
Australia
Romaguera, Jaime
Men's 100 m C6 USA
Register, Freeman
South Korea
Kim, Du Chun
USA
Stenback, Eric
Men's 100 m C7 Germany
Haber, Peter
South Korea
Kang, Sung Kook
Hong Kong
Cheung, Yiu
Men's 100 m C8 Canada
Bruno, Frank
Hong Kong
Chan, Shing Chung
USA
Dietz, Thomas
Men's 100 m TS1 USA
Gaetani, Joe
Switzerland
Christen, Lukas
Germany
Belitz, Gunther
Men's 100 m TS2 USA
Volpentest, Tony
USA
Oehler, Dennis
Australia
Fuller, Neil
Men's 100 m TS4 Nigeria
Ajibola, Adeoye
Great Britain
Coultas, Nigel
Iceland
Sverrisson, Geir
Men's 100 m TW1 USA
Dodson, Bart
Germany
Lubbering, Hans
Switzerland
Forni, Giuseppe
Men's 100 m TW2 USA
Nitz, Paul
Canada
Beaudoin, Andre
USA
Ramage, Bradley
Men's 100 m TW3 Great Britain
Hodge, Andrew
Australia
Lindsay, John
Great Britain
Hallam, Chris
Men's 100 m TW4 France
Issorat, Claude
Sweden
Ericsson, Hakan
Germany
Figl, Robert
Men's 200 m B1 Portugal
Conceicao, Carlos
Spain
Requena, Julio
Australia
Collins, Darren
Men's 200 m B2 Spain
Paz, Marcelino
Germany
Geffers, Ingo
Cuba
Turro, Omar
Men's 200 m B3 Germany
Mehlmann, Uwe
Italy
Manganaro, Aldo
USA
Pegram, Brian
Men's 200 m C3-4 USA
Larson, David
USA
Davis, Ross
USA
Ridgway, Christopher
Men's 200 m C5-6 South Korea
Kim, Du Chun
USA
Stenback, Eric
USA
Register, Freeman
Men's 200 m C7 Germany
Haber, Peter
South Korea
Kang, Sung Kook
Iceland
Gunnarsson, Haukur
Men's 200 m C8 Canada
Bruno, Frank
South Korea
Son, Hoon
Spain
Gonzalez, Jose Manuel
Men's 200 m TS1 USA
Gaetani, Joe
Switzerland
Christen, Lukas
USA
Schaffhauser, Todd
Men's 200 m TS2 USA
Volpentest, Tony
Australia
Fuller, Neil
USA
Oehler, Dennis
Men's 200 m TS3 Poland
Szlezak, Jerzy
South Africa
Badenhorst, Pieter
Poland
Wisniewski, Jaroslaw
Men's 200 m TS4 Nigeria
Ajibola, Adeoye
Great Britain
Coultas, Nigel
South Africa
Louw, Neil
Men's 200 m TW1 USA
Dodson, Bart
Switzerland
Forni, Giuseppe
Germany
Lubbering, Hans
Men's 200 m TW2 USA
Meredith, Shawn
Canada
Reelie, Richard
Canada
Beaudoin, Andre
Men's 200 m TW3 Australia
Lindsay, John
Canada
Quessy, Marc
Canada
Gingras, Luke
Men's 200 m TW4 France
Issorat, Claude
Sweden
Ericsson, Hakan
Germany
Figl, Robert
Men's 400 m B1 Portugal
Conceicao, Carlos
Cuba
Pupo, Oscar
Australia
Collins, Darren
Men's 400 m B2 Cuba
Turro, Omar
Spain
Sanchez, Jose Antonio
Germany
Geffers, Ingo
Men's 400 m B3 Unified Team
Chepel, Oleg
USA
Pegram, Brian
France
Carayon, Christophe
Men's 400 m C3-4 USA
Larson, David
USA
Davis, Ross
USA
Ridgway, Christopher
Men's 400 m C6 South Korea
Kim, Du Chun
USA
Lagasse, Michael
USA
Stenback, Eric
Men's 400 m C7 Germany
Haber, Peter
South Korea
Kang, Sung Kook
Egypt
Mahmoud, Ahmed Hassan
Men's 400 m C8 Canada
Bruno, Frank
Spain
Salmeron, Javier
Spain
Gonzalez, Jose Manuel
Men's 400 m TS2 USA
LeMar, Joseph
Australia
Fuller, Neil
Great Britain
Braye, Stuart
Men's 400 m TS3 South Africa
Badenhorst, Pieter
Poland
Szlezak, Jerzy
Canada
Tiessen, Jeff
Men's 400 m TS4 France
Gerges, Patrice
Great Britain
Coultas, Nigel
South Africa
Louw, Neil
Men's 400 m TW1 USA
Dodson, Bart
Germany
Lubbering, Hans
Switzerland
Kueschall, Rainer
Men's 400 m TW2 Canada
Reelie, Richard
Netherlands
Duyvestijn, Theo
USA
Ramage, Bradley
Men's 400 m TW3 Germany
Pilz, Markus
Canada
Quessy, Marc
Australia
Lindsay, John
Men's 400 m TW4 USA
Noe, Michael
France
Issorat, Claude
Sweden
Ericsson, Hakan
Men's 800 m B1 Cuba
Pupo, Oscar
Great Britain
Matthews, Robert
Portugal
de Almeida Coelho, Paulo
Men's 800 m B2 Poland
Kikolski, Waldemar
Spain
Sanchez, Jose Antonio
Great Britain
Thatcher, Noel
Men's 800 m B3 France
Carayon, Christophe
Panama
Gomez, Said
Australia
Rickard, Sam
Men's 800 m C3-4 USA
Larson, David
USA
Davis, Ross
USA
Ridgway, Christopher
Men's 800 m C7-8 Poland
Wrobel, Andrzej
Finland
Lehikoinen, Heikki
Great Britain
Nethercott, John
Men's 800 m TS4 Spain
Conde, Javier
France
Gerges, Patrice
Unified Team
Silchenco, Sergey
Men's 800 m TW1 USA
Dodson, Bart
Switzerland
Kueschall, Rainer
Italy
de Vidi, Alvise
Men's 800 m TW2 Canada
Reelie, Richard
Germany
Kastner, Johann
Canada
Gerein, Clayton
Men's 800 m TW3 Switzerland
Frei, Heinz
Switzerland
Berset, Jean-Marc
Canada
Gingras, Luke
Men's 800 m TW4 USA
Hollonbeck, Scot
Canada
Adams, Jeffrey
USA
Jeter, Cisco
Men's 1,500 m B1 Portugal
de Almeida Coelho, Paulo
Norway
Loevaas, Terje
Great Britain
Matthews, Robert
Men's 1,500 m B2 Great Britain
Thatcher, Neol
Poland
Kikolski, Waldemar
Spain
Sanchez, Jose Antonio
Men's 1,500 m B3 France
Carayon, Christophe
Panama
Gomez, Said
Great Britain
Hamilton, Anthony
Men's 1,500 m C7-8 Great Britain
Nethercott, John
Finland
Lehikoinen, Heikki
Poland
Wrobel, Andrzej
Men's 1,500 m TS4 Spain
Conde, Javier
Unified Team
Silchenco, Sergey
China
Wu, Yan Jian
Men's 1,500 m TW1 USA
Dodson, Bart
Switzerland
Kueschall, Rainer
Switzerland
Forni, Giuseppe
Men's 1,500 m TW2 Netherlands
Duyvestijn, Theo
Canada
Reelie, Richard
Canada
Gerein, Clayton
Men's 1,500 m TW3-4 USA
Noe, Michael
USA
Hollonbeck, Scot
Italy
Re Calegari, Marco
Men's 5,000 m B1 Great Britain
Matthews, Robert
Portugal
de Almeida Coelho, Paulo
Norway
Loevaas, Terje
Men's 5,000 m B2 Spain
Ruiz, Mariano
Poland
Kikolski, Waldemar
France
Pavon, Michel
Men's 5,000 m B3 Panama
Gomez, Said
Great Britain
Farnell, Mark
Finland
Gusev, Jari
Men's 5,000 m C5>8 Belgium
Govaerts, Benny
Canada
Howe, David
Finland
Lehikoinen, Heikki
Men's 5,000 m TS4 Spain
Conde, Javier
China
Wu, Yan Jian
Spain
Marin, Angel
Men's 5,000 m TW1 USA
Dodson, Bart
Switzerland
Kueschall, Rainer
Germany
Koeberle, Heinrich
Men's 5,000 m TW2 Canada
Gerein, Clayton
Germany
Kastner, Johann
Austria
Etzlstorfer, Christoph
Men's 5,000 m TW3-4 Switzerland
Frei, Heinz
Germany
Pilz, Markus
Italy
Masiello, Enzo
Men's 10,000 m TS4 Spain
Conde, Javier
Spain
Marin, Angel
Unified Team
Silchenco, Sergey
Men's 10,000 m TW3-4 Canada
Viger, Andre
Switzerland
Frei, Heinz
Germany
Pilz, Markus
Men's 4x100 m Relay B1>B3 Spain
Paz, Marcelino
Prieto, Juan Antonio
Nunez, Jorge
Requena, Julio
Great Britain
Reynolds, Brinley
Latham, Robert
Curtis, Andrew
Whiteley, Mark
USA
Asbury, Andre
Pegram, Brian
Piper, Chris
Williams, Courtney
Men's 4x100 m Relay C5>8 USA
Register, Freeman
Anderson, James
Taylor, Gregory
Dietz, Thomas
Spain
Gonzalez, Jose Manuel
Galilea, Julian
Saavedra, Marcelino
Salmeron, Javier
Portugal
Correia, Stos.
Silva, Antonio Jose
Dias, Jose
Santos, Mario
Men's 4x100 m Relay TS2,4 Australia
Butler, Allan
Fuller, Neil
Feifar, Karl
Nugent, Rodney
USA
Volpentest, Tony
Gaetani, Joe
Jaster, Dana
Oehler, Dennis
Austria
Hirnbock, Gunther
Hartl, Manfred
Roth, Harald
Kramer, Andreas
Men's 4x100 m Relay TW1-2 USA
Nitz, Paul
Dodson, Bart
Ramage, Bradley
Meredith, Shawn
Australia
Vallelonga, Vincenzo
Blattman, Fabian
Smith, Greg
Dufty, Alan
Switzerland
Weber, Franz
Kamm, Daniel
Forni, Giuseppe
Schmid, Peter
Men's 4x100 m Relay TW3-4 Germany
Figl, Robert
Sigg, Winfried
Mueller, Guido
Pilz, Markus
Canada
Wesley, Daniel
Viger, Andre
Baker, James
Quessy, Marc
Switzerland
Bogli, Daniel
Frei, Heinz
Muller, Guido
Scheidegger, Urs
Men's 4x400 m Relay B1>B3 Spain
Prieto, Juan Antonio
Sanchez, Jose Antonio
Sanchez, Sergio
Sanchez, Enrique
Great Britain
Curtis, Andrew
Butler, Simon
Whiteley, Mark
Thatcher, Noel
Italy
Costa, Claudio
Filipozzi, Sandro
Ciacio, Vincenzo
Manganaro, Aldo
Men's 4x400 m Relay TW1-2 USA
Ramage, Bradley
Burns, Herbert
Dodson, Bart
Meredith, Shawn
Switzerland
Weber, Franz
Kamm, Daniel
Kueschall, Rainer
Schmid, Peter
Australia
Vallelonga, Vincenzo
Blattman, Fabian
Smith, Greg
Dufty, Alan
Men's 4x400 m Relay TW3-4 USA
Noe, Michael
Jeter, Cisco
Sellers, Thomas
Hollonbeck, Scot
Canada
Quessy, Marc
Viger, Andre
Gingras, Luke
Adams, Jeffrey
Germany
Figl, Robert
Sigg, Winfried
Pilz, Markus
Mueller, Guido
Men's Marathon B1 Italy
Durante, Carlo
Norway
Kibuuka, Tofiri
Canada
Brooks, Steve
Men's Marathon B2 Great Britain
Brunt, Stephen
Spain
Ortiz, Jose
France
Collet, Paul
Men's Marathon B3 Great Britain
Farnell, Mark
Czechosloavkia
Sluka, Anton
Finland
Pulkkinen, Timo
Men's Marathon TW1 Germany
Koeberle, Heinrich
Switzerland
Kueschall, Rainer
Switzerland
Forni, Giuseppe
Men's Marathon TW2 Canada
Gerein, Clayton
Austria
Etzlstorfer, Christoph
Australia
Smith, Greg
Men's Marathon TW3-4 Switzerland
Frei, Heinz
France
Issorat, Claude
South Africa
Schabort, Jeddie
Men's High Jump B2 Spain
Velez, Alejo
Spain
Prieto, Juan Carlos
Malaysia
Othman, Mohamad
Japan
Motohashi, Akihito
Men's High Jump B3 USA
Orcutt, Jonathan
USA
Bliey, Enest
Germany
Mehlmann, Olaf
Men's High Jump J1 Canada
Boldt, Arnold
Switzerland
Santschi, Hans
Austria
Siegl, Andreas
Men's High Jump J2 China
Zhao, Ti
Italy
Kuris, Alessandro
Australia
Hackett, Michael
Men's High Jump J4 China
Zhao, Xue
China
Yang, Shao
USA
Jaster, Dana
Men's Long Jump B1 Japan
Ozaki, Mineho
South Korea
Jung, Yean Kil
Great Britain
Latham, Robert
Men's Long Jump B2 China
Huang, Wentao
Spain
Viedma, Juan
Japan
Takada, Koichi
Men's Long Jump B3 USA
Bliey, Enest
Belgium
van Raefelghem, Kurt
Germany
Mehlmann, Uwe
Men's Long Jump C7-8 Australia
Thrupp, Darren
Germany
Haber, Peter
South Korea
Son, Hoon
Men's Long Jump J1 Germany
Belitz, Gunther
USA
Mead, Al
Austria
Siegl, Andreas
Men's Long Jump J2 USA
Oehler, Dennis
Australia
Feifar, Karl
USA
Bulow, Matthew
Men's Long Jump J4 Spain
Alvarez, Ruben
Greece
Toptsis, Georgios
France
Gerges, Patrice
Men's Triple Jump B1 Spain
Rodriguez, Jose Manuel
Unified Team
Sevastianov, Sergei
Great Britain
Latham, Robert
Men's Triple Jump B2 Spain
Viedma, Juan
Unified Team
Lashmanov, Aleksei
China
Huang, Wentao
Men's Triple Jump B3 Cuba
Cepeda, Enrique
Bulgaria
Angelov, Donko
Germany
Striegel, Ulrich
Men's Triple Jump J3-4 China
Yang, Shao
China
Qiu, Lin
Spain
Alvarez, Ruben
Men's Shot Put B1 Spain
Fidalgo, Alfonso
Spain
Martinez, Andres
USA
Mastro, James
Men's Shot Put B2 Bulgaria
Sakelarov, Gueorgui
Unified Team
Khodakov, Sergei
Austria
Mayr, Karl
Men's Shot Put B3 Australia
Short, Russell
Great Britain
Ward, Jonathan
Finland
Laitinen, Jorma
Men's Shot Put C3-4 Great Britain
Walker, Michael
France
Delaune, Antoine
USA
Owens, Eric
Men's Shot Put C5 Netherlands
Noorduin, Willem
USA
Becke, Thomas
USA
Johnson, Denton
Men's Shot Put C6 Belgium
Hermans, Alex
Iran
Bargh, Hossein
South Korea
Kim, Dae Kwan
Men's Shot Put C7 Slovenia
Izlakar, Franjo
Canada
Gronman, Rick
Austria
Scheiber, Anton
Men's Shot Put THS2 Germany
Frischmann, Joerg
Germany
Eckert, Detlef
Unified Team
Khilmonchik, Victor
Men's Shot Put THS3 China
Yao, Zhen Yu
USA
McElhiney, Jim
Germany
Mimberg, Dirk
Men's Shot Put THS4 Poland
Dabrowski, Jerzy
Egypt
Ibrahim, Aymen
Germany
Bergbauer, Max
Men's Shot Put THW2 USA
Heir, Douglas
Argentina
Bascioni, Horacio
Canada
Merrill, Hal
Men's Shot Put THW3 Switzerland
Jakob, Heinz
Unified Team
Potapenko, Vladimir
Greece
Agourakis, Christos
Men's Shot Put THW4 Brazil
Pereira, Luiz
Australia
Wallrodt, Bruce
Germany
Brauner, Hubertus
Men's Shot Put THW5 Great Britain
Hopkins, Terence
USA
Astrada, Arnold
Canada
Martin, Jacques
Men's Shot Put THW6 USA
Pickinpaugh, Terry
Great Britain
Hayden, Ian
Australia
Giddy, Terry
Men's Shot Put THW7 Egypt
Mohamed, Hany
Kuwait
Mohamed, Aly
Great Britain
Guild, Ernest
Men's Discus B1 Spain
Fidalgo, Alfonso
Germany
Turteltaube, Siegmund
USA
Ruffalo, Richard
Men's Discus B2 Unified Team
Khodakov, Sergei
Bulgaria
Sakelarov, Gueorgui
Venezuela
Urdaneta, Yolmer
Men's Discus B3 Australia
Short, Russell
Canada
Gagne, France
Hungary
Pazinczar, Attila
Men's Discus C5 Netherlands
Noorduin, Willem
USA
Johnson, Denton
USA
Becke, Thomas
Men's Discus C7 Slovenia
Izlakar, Franjo
Austria
Scheiber, Anton
Iran
Bargh, Hossein
Men's Discus THS2 Germany
Beyer, Horst
Australia
Eden, John
Germany
Simonazzi, Roberto
Men's Discus THS3 Switzerland
Kolly, Urs
Egypt
Afifi, Said
Iraq
Khalaf, Ahmed E.
Men's Discus THS4 Poland
Dabrowski, Jerzy
Austria
Roth, Harald
Czechosloavkia
Leipert, Dusan
Men's Discus THW2-3 Switzerland
Jakob, Heinz
USA
Diaz de Leon, Gabriel
Bahrain
Al Saqer, Khaled
Men's Discus THW4 South Africa
Labuschagne, Leon
Australia
Wallrodt, Bruce
Germany
Brauner, Hubertus
Men's Discus THW5 Canada
Martin, Jacques
Great Britain
Hopkins, Terence
USA
Astrada, Arnold
Men's Discus THW6 Egypt
Elsayed, Ahmed
Australia
Giddy, Terry
Great Britain
Baker, Kevan
Men's Discus THW7 Egypt
Mohamed, Hany
Egypt
Mohamed, Mohamed Abdulla
Italy
Nalin, Maurizio
Men's Javelin B1 Spain
Mendoza, Jorge
USA
Ruffalo, Richard
Japan
Ozaki, Mineho
Men's Javelin B2 Germany
Hegeholz, Siegmund
Unified Team
Khodakov, Sergei
Poland
Godlewski, Andrzej
Men's Javelin B3 Japan
Takeuchi, Haruo
Canada
Delesalle, Jason
Australia
Short, Russell
Men's Javelin C5 Great Britain
Williams, Paul
Great Britain
Grenfell, Shane
USA
Becke, Thomas
Men's Javelin C6 South Korea
Choi, Yuon Bong
Kuwait
Al-Mutairi, Fahed
South Korea
Kim, Dae Kwan
Men's Javelin C7 Finland
Makinen, Antti
South Korea
Han, Do Hyung
Great Britain
Churchill, Kenneth
Men's Javelin THS2 Egypt
Mohamed, Ahmed
Germany
Frischmann, Joerg
Germany
Burschgens, Hubert
Men's Javelin THS3 China
Sun, Chang Ting
Australia
Head, Tony
Germany
Mimberg, Dirk
Men's Javelin THS4 Austria
Roth, Harald
Poland
Dabrowski, Jerzy
Thailand
Aungkulanavin, Boochit
Men's Javelin THW2 Argentina
Bascioni, Horacio
USA
Heir, Douglas
Canada
Merrill, Hal
Men's Javelin THW3 USA
Diaz de Leon, Gabriel
Greece
Agourakis, Christos
Unified Team
Potapenko, Vladimir
Men's Javelin THW4 Australia
Wallrodt, Bruce
Iran
Azmoodeh, Avaz
Czechosloavkia
Bogdan, Stefan
Men's Javelin THW5 Finland
Saleva, Mikael
Canada
Martin, Jacques
Cuba
Ariosa, Gustavo
Men's Javelin THW6 South Africa
Hyman, Derrick
Great Britain
Hayden, Ian
Jamaica
Davis, Jefferson
Men's Javelin THW7 Kuwait
Mohamed, Aly
Egypt
Said, Mohamed
Great Britain
Plowright, David
Men's Club Throw C6 South Korea
Kim, Dae Kwan
Great Britain
Gardner, Keith
Brazil
da Costa Neto, S.
Men's Pentathlon B1 Unified Team
Sevastianov, Sergei
Lithuania
Girnius, Vytautas
Spain
Mendoza, Jorge
Men's Pentathlon B2 Poland
Pych, Miroslaw
Spain
Prieto, Juan Antonio
Czechosloavkia
Godri, Frantisek
Men's Pentathlon PS3 Germany
Simonazzi, Roberto
Australia
McGregor, Kerrod
Germany
Eckert, Detlef
Men's Pentathlon PS4 Austria
Hartl, Manfred
USA
Oehler, Dennis
USA
Bourgeois, Thomas
Men's Pentathlon PW3-4 Czechosloavkia
Vasicek, Vojtech
Spain
Abal, Jose
USA
Saunders, Kevin
Women's 100 m B1 Spain
Santamarta, Purificacion
Spain
Ortiz, Purificacion
Great Britain
Hinton, Tracey
Women's 100 m B2 Brazil
Santos, Adria
Unified Team
Batalova, Rimma
Spain
Mendoza, Beatriz
Women's 100 m B3 USA
Runyan, Marla
Unified Team
Churkina, Olga
Great Britain
Bolton, Sharon
Women's 100 m C5-6 Great Britain
Innes, Caroline
Germany
Teubner, Cornelia
South Korea
Kim, Myung Ja
Women's 100 m C7-8 Australia
Quinn, Alison
Great Britain
Cruice, Esther
Japan
Okada, Maki
Women's 100 m TS4 Germany
Sachse, Jessica
Estonia
Ojastu, Annely
Unified Team
Leontiouk, Irina
Women's 100 m TW2 New Zealand
Smith, Cristeen
France
Gossiaux, Florence
Mexico
Torres, Leticia
Women's 100 m TW3 Great Britain
Grey, Tanni
Denmark
Lauridsen, Ingrid
Canada
Bourgonje, Colette
Women's 100 m TW4 Australia
Sauvage, Louise
Sweden
Wetterstrom, Monica
Switzerland
Jutzeler, Daniela
Women's 200 m B1 Spain
Santamarta, Purificacion
Great Britain
Hinton, Tracey
Spain
Ortiz, Purificacion
Women's 200 m B2 Unified Team
Batalova, Rimma
Australia
Green, Marsha
Spain
Mendoza, Beatriz
Women's 200 m B3 USA
Runyan, Marla
Unified Team
Churkina, Olga
Great Britain
Bolton, Sharon
Women's 200 m C7-8 Australia
Quinn, Alison
Great Britain
Cruice, Esther
Japan
Okada, Maki
Women's 200 m TS4 Germany
Sachse, Jessica
Unified Team
Malakhova, Ljubov
Unified Team
Leontiouk, Irina
Women's 200 m TW2 USA
Waters, Jean
Canada
Harder, Kristine
Mexico
Torres, Leticia
Women's 200 m TW3 Great Britain
Grey, Tanni
Denmark
Lauridsen, Ingrid
USA
Durkin, Patricia
Women's 200 m TW4 Australia
Sauvage, Louise
Sweden
Wetterstrom, Monica
Canada
Petitclerc, Chantal
Women's 400 m B1 Spain
Santamarta, Purificacion
Great Britain
Hinton, Tracey
Lithuania
Kriauciuniene, S.
Women's 400 m B2 Unified Team
Batalova, Rimma
Germany
Meier, Claudia
Australia
Green, Marsha
Women's 400 m B3 USA
Runyan, Marla
Great Britain
Bolton, Sharon
Unified Team
Churkina, Olga
Women's 400 m C7-8 Great Britain
Cruice, Esther
Japan
Okada, Maki
Ireland
Rock, Alma
Women's 400 m TW2 Canada
Harder, Kristine
USA
Waters, Jean
Mexico
Torres, Leticia
Women's 400 m TW3 Great Britain
Grey, Tanni
Denmark
Lauridsen, Ingrid
Italy
Porcellato, Francesca
Women's 400 m TW4 Australia
Sauvage, Louise
Denmark
Hansen, Connie
Sweden
Wetterstrom, Monica
Women's 800 m B1 Spain
Santamarta, Purificacion
Lithuania
Kriauciuniene, S.
Czechosloavkia
Valnickova, Pavla
Women's 800 m B2 Unified Team
Batalova, Rimma
Germany
Meier, Claudia
USA
McGonigle, Pamela
Women's 800 m TW2 Canada
Harder, Kristine
Mexico
Torres, Leticia
France
Gossiaux, Florence
Women's 800 m TW3 Great Britain
Grey, Tanni
Denmark
Lauridsen, Ingrid
Canada
Bourgonje, Colette
Women's 800 m TW4 Denmark
Hansen, Connie
Australia
Sauvage, Louise
Canada
Petitclerc, Chantal
Women's 1,500 m B1 Czechosloavkia
Valnickova, Pavla
Lithuania
Kriauciuniene, S.
Spain
Espinosa, Mayte
Women's 1,500 m B2 Unified Team
Batalova, Rimma
Germany
Meier, Claudia
USA
McGonigle, Pamela
Women's 1,500 m TW3-4 Denmark
Hansen, Connie
Sweden
Wetterstrom, Monica
Netherlands
Jansen, Jennette
Women's 3,000 m B1 Czechosloavkia
Valnickova, Pavla
Lithuania
Kriauciuniene, S.
Mexico
Diaz, Gaudelia
Women's 3,000 m B2 USA
McGonigle, Pamela
Germany
Meier, Claudia
Lithuania
Smidek, Danute
Women's 5,000 m TW3-4 Germany
Anggreny, Lily
Netherlands
Jansen, Jennette
Germany
Maier, Barbara
Women's 10,000 m TW3-4 Denmark
Hansen, Connie
Germany
Anggreny, Lily
USA
Cody, Ann
Women's 4x100 m Relay TW3-4 USA
Cable, Candace
Driscoll, Jean
Cody, Ann
Hetherington, Carol
Great Britain
Lewis, Tracy
Hill, Rosemary
Holloway, Yvonne
Grey, Tanni
Mexico
Vera, Rosa
Castro, Araceli
Soto, Juana
Garcia, Dora
Women's Marathon TW3-4 Denmark
Hansen, Connie
Netherlands
Jansen, Jennette
Germany
Anggreny, Lily
Women's Long Jump B1 Spain
Ortiz, Purificacion
Germany
Burger, Anette
Germany
Gaedicke, Kerstin
Women's Long Jump B2 Unified Team
Zhuravleva, Raisa
Spain
Amo, Magdalena
Spain
Lopez, Ana
Women's Long Jump B3 USA
Runyan, Marla
China
Zhao, Jihong
Czechosloavkia
Zemanova, Pavla
Women's Shot Put B1 China
Zheng, Pei
Canada
Ljubisic, Ljiljana
Germany
Willing, Martina
Women's Shot Put B2 Australia
Willis, Jodi
Vuksanovic, Nada
Norway
Ullmann, Mona
Women's Shot Put C5>8 Canada
Bouw, Joanne
Belgium
de Saint, Ann-Gael
Netherlands
Kuin, Renate
Women's Shot Put THS2 France
Deouwi, Madeleine
Australia
Smith, Donna
Mexico
Rodriguez, Consuelo
Women's Shot Put THW5 Germany
Buggenhagen, Marianne
USA
Schwanger, Laura
Slovenia
Lapornik, Dragica
Women's Shot Put THW7 USA
Carlton, Kathryne Lynne
Switzerland
Burgunder, Eva
Great Britain
Ord, Ethel Elaine
Women's Discus B1 Canada
Ljubisic, Ljiljana
Germany
Willing, Martina
China
Zheng, Pei
Women's Discus B2
Vuksanovic, Nada
Australia
Willis, Jodi
Norway
Ullmann, Mona
Women's Discus B3 Unified Team
Sivakova, Tamara
Ireland
Lynch, Bridie
Germany
Thomas, Ilona
Women's Discus C5>8 Canada
Bouw, Joanne
Belgium
de Saint, Ann-Gael
Netherlands
Kuin, Renate
Women's Discus THS2 China
Liu, Yu Kun
France
Deouwi, Madeleine
Mexico
Castro, Araceli
Women's Discus THW4 Czechosloavkia
Behalova, Miloslava
Kuwait
Al-Romi, Adelah
USA
Wulftange, Jackie
Women's Discus THW5 Germany
Buggenhagen, Marianne
Czechosloavkia
Jiraskova, Vera
USA
Schwanger, Laura
Women's Discus THW7 Brazil
Guimaraes, Suely
USA
Carlton, Kathryne Lynne
Jamaica
Grant, Sylvia
Women's Javelin B1>3 Germany
Willing, Martina
Sweden
Bergstrom, Jenny
Norway
Ullmann, Mona
Women's Javelin C5>8 Canada
Bouw, Joanne
Poland
Chilewska, Renata
Belgium
de Saint, Ann-Gael
Women's Javelin THS2 Australia
Smith, Donna
France
Deouwi, Madeleine
Mexico
Castro, Araceli
Women's Javelin THW5 Germany
Buggenhagen, Marianne
USA
Schwanger, Laura
Croatia
Milinkovic, Milka
Women's Javelin THW7 Kenya
Nakhumicha, Mary
Jamaica
Grant, Sylvia
Kenya
Olang, Rose Atieno
Women's Pentathlon B3 Unified Team
Zhuravleva, Raisa
Ireland
Lynch, Bridie
Poland
Kucharczyk, Barbara
Women's Pentathlon PW3-4 Germany
Buggenhagen, Marianne
USA
Schwanger, Laura
Lithuania
Baumgarte, Malda